Az ezüst iránti kereslet rekordszinten volt 2022-ben, és okkal feltételezhető, hogy a következő évtizedekben továbbra is meleg lesz. Ennek egyik oka a zöldenergia-ágazatban az ezüst iránti gyorsan növekvő kereslet. Valójában egy ausztrál tanulmány szerint a napelemek 2050-re felhasználhatják a világ ezüstkészletének nagy részét.
Az ezüst kiemelkedő elektromos vezetőképessége miatt fontos eleme a napelemek gyártásában. Elektromos töltések kivezetésére szolgál a napelemből a rendszerbe. Minden napelem csak kis mennyiségű ezüstöt használ fel, de a napelemek iránti kereslet évről évre exponenciálisan nő, ez a kis mennyiségű ezüst összeadódik.
Az Új-Dél-Walesi Egyetem tudósai által készített kutatás szerint a napelemgyártók 2027-re valószínűleg a jelenlegi éves ezüstkészlet több mint 20%-át fogják igényelni. 2050-re pedig a napelemek gyártása a jelenlegi globális termelés körülbelül 85-98%-át fogja felhasználni . ezüst tartalékok.
A Silver Institute adatai szerint a fotovoltaikus elemek ezüstfelvétele 2021-ben elérte a 113,7 millió uncia rekordot. Ez a 2013-as 50,5 millió unciához képest. A végleges adatok nem 2022-re vonatkoznak, de az elemzők becslése szerint a napelemek gyártása körülbelül 127 millió uncia ezüstöt tavaly.
A lap azt is megjegyezte, hogy a jelenleg kifejlesztett hatékonyabb „N-típusú” technológiákhoz még több ezüstre van szükség, mint a jelenlegi „PERC” cellákhoz, amelyek a jelenlegi piac több mint 80%-át teszik ki.
Egyesek azzal érvelnek, hogy az ezüst iránti kereslet a napenergia-termelésben végül ellaposodik, ahogy az ipar olcsóbb alternatívákat fejleszt ki a fehér fém helyett. De a lap szerint még ha az ipar csökkenti is az ezüst felhasználását, a kereslet akkor is növekedni fog.
Az eredmények azt mutatják, hogy az ezüstfogyasztás jelenlegi csökkenésének üteme nem elegendő ahhoz, hogy elkerüljük a fotovillamos ipar növekvő ezüstigényét, és hogy a nagy hatékonyságú technológiákra való átállás, beleértve a TOPCon-t (egy fejlettebb N-típusú szilíciumcellás technológia, amelyet először 2019-ben méreteztek meg) ) és az SHJ (a szilícium heterojunkciós napelemek, amelyek nagyon hatékonyak) nagymértékben növelhetik az ezüst iránti keresletet, ami ár- és kínálati kockázatot jelent.”
Normál hőmérsékleten az ezüst rendelkezik a legalacsonyabb elektromos ellenállással az összes fém közül. A Saxo Bank 2020-as jelentése szerint „a potenciális helyettesítő fémek nem egyezhetnek meg az ezüsttel a napelemenkénti energiatermelés tekintetében”.
Ezenkívül a technikai akadályok miatt a nem ezüst PV-k általában kevésbé megbízhatóak és rövidebb élettartamúak, ami komoly problémákat vet fel a széles körű kereskedelmi fejlesztésük során.
A tanulmány szerint az ezüst újrahasznosítása sem fogja jelentősen csökkenteni az ellátási problémákat.
Hosszabb távon a régebbi napelem modulok újrahasznosítása jelentős ezüstforrást jelenthet. Itt azonban további befektetésekre és kutatásokra van szükség, és még több évtizedbe telhet, mire az évente feldolgozott fotovoltaikus hulladék mennyisége több mint csekély mennyiségű új ezüsthöz elegendő.”
2021 őszén Ausztrália, Franciaország, India, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság bejelentette az „One Sun, One World, On-Grid” kezdeményezés elindítását. A terv a napenergia-hálózatok határokon átnyúló összekapcsolása. Ez nagy lendületet adhat az ezüst iránti keresletnek.
A megújuló energiaforrásokba áramló állami pénzek milliárdjainak köszönhetően a napenergia-ipar némileg védve van a gazdasági visszaesésektől. Még ha a gazdaság dél felé fordul is, a kormányok továbbra is finanszírozni fogják a napenergia-projekteket és más zöldenergia-kezdeményezéseket. Ez azt jelenti, hogy a zöldenergia-szektor valószínűleg növeli az ezüst iránti keresletet a belátható jövőben.